Uzaktan-egitim-yaklasimi

Uzaktan Eğitim Yaklaşımımız

Bilindiği gibi, ülkemizle birlikte tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını nedeniyle şu an yaklaşık 124 ülkede okullar kapatılmış ve uzaktan eğitime geçilmiştir.

Okulumuzda da tedbir tatilinin başından bu yana uzaktan eğitim programı uygulanmaktadır. İlk hafta etkinlikler ve kısa ders tekrarlarıyla başlayan uzaktan eğitim programımız haftalık 30 oturumu aşan canlı yayın dersleri ile sürmektedir.

Sizlerin de bildiği gibi, okulumuz uzaktan eğitimde önceden kaydedilmiş dersler yerine, öğrenciler ile öğretmenlerin aynı ortamda karşılıklı olarak ders yaptığı canlı yayın derslerini tercih edilmektedir. Çünkü, yapılan araştırmalar karşılıklı gerçekleştirilen canlı yayın derslerinin öğrencinin öğrenme sürecini hızlandırdığını göstermektedir.

Önceden kaydedilmiş bir dersi izlerken öğrencinin dikkati çok çabuk dağılabilmekte, buna karşılık canlı yayın dersinde öğrenci dikkatini ve konsantrasyonunu öğretmene daha iyi verebilmektedir.

Canlı yayın dersinde öğrenci, konu anlatımı sırasında soru sorabilmekte ve sorularına anında yanıt alabilmektedir.

Canlı yayın dersinin bir başka avantajı derse zamanında katılımı sağlamasıdır.  Öğrenci önceden kaydedilmiş dersleri izlemeyi erteleyebilmekte ancak canlı yayın dersini erteleme olasılığı olmadığından dersleri zamanında takip etmektedir.

Canlı yayın dersleri öğretmenin grubun düzeyine uygun olarak ders programının içeriğini ve hızını ayarlamasına ve öğrencinin yaptığı hatanın anında düzeltilmesine olanak vermektedir. Öğretmen ayrıca, öğrencilerin yaptığı ortak hataları fark ederek konuya ilişkin ek çalışma planlayabilmektedir.

Canlı yayın derslerinin çok önemli bir başka avantajı ise öğrencinin gruba aidiyet duygusundan kopmamasını sağlamasıdır. Öğrencinin özellikle stres dönemlerinde artan sosyalleşme ve gruba ait olma ihtiyacı canlı yayın derslerinde öğretmeni ve arkadaşlarıyla karşılıklı ders yaparken çok daha iyi karşılanmaktadır.

Bu ve başka birçok nedenle uzaktan eğitim programımızı önceden kaydedilmiş dersler yerine canlı yayın dersleri ile yürütmeyi tercih etmekteyiz.

Uzaktan eğitim programımızın paylaşımları ise tek bir platformdan, Google Classroom uygulamasından yapılmaktadır. Google Classroom okulumuzun açıldığı günden bu yana öğretmenlerimizce okul programlarının etkinliğini artırmak amacıyla kullanılmaktaydı. Öğretmenlerimizin bu platforma hakim oluşu, tedbir tatili kararının hemen ardından ara vermeden uzaktan eğitim sürecini kolaylıkla başlatmamızı sağlamıştır.

Google Classroom uygulamasıyla her öğrencinin kendine ait bir sanal sınıfta, farklı platformlar arasında kaybolmadan tüm ders materyallerini, ödevler ve etkinlikleri kolayca takip edebilmektedir.

Uygulama, öğretmenlere öğrencilerin çalışmalarını gerçek zamanlı olarak görüntüleme, düzenleme ve çalışmalara yorum yapma imkanı vermektedir.

Google classroom uygulamasında öğretmenler dersle ilgili tartışmalar başlatabiliyor, öğrencilerini soru sormaya ya da arkadaşlarının sorularını yanıtlamaya teşvik edebiliyor aynı zamanda önemli gördükleri konuları üst sıralara taşıyarak tartışmayı yönlendirebiliyorlar.

Uygulama internetteki her tür bağlantı, video ya da resmin tek bir tuşla öğrenciyle paylaşılmasına da izin vermektedir.

Canlı yayın dersleri ve Google classroom uygulaması ile sürdürdüğümüz uzaktan eğitim sürecine ilişkin öğretmen, öğrenci ve velilerimizden gelen olumlu geribildirimler, öğrencilerimizin bu süreci verimli ve sağlıklı bir şekilde tamamlayacaklarına olan inancımızı güçlendirmektedir.

Ülkemizde ve tüm dünyada yaşanan Koronavirüs salgını sürecinin en kısa sürede ve en az zararla atlatılması ve öğrencilerimize bir an önce kavuşmak en büyük dileğimizdir.

Evde kalın, Sağlıkla kalın.

Nasıl yardımcı olabiliriz?