anka-bilim-koleji-lise-uzaktan-egitim

Lise Uzaktan Eğitim

Okullarda 16 Mart 2020 tarihinde başlayan tedbir tatili nedeniyle, öğretimin kesintiye uğramadan devam edebilmesi ve öğrencilerimizin okul ortamından kopmaması için tüm okulumuzda olduğu gibi, Lisemizde de uzaktan eğitim programı uygulamasına başlanmıştır.

Uzaktan eğitim programımız yoğun bir canlı yayın ders programı, tek platformdan düzenli materyal ve ödev paylaşımı ve etkili bir takip sistemi üzerine oturmaktadır.

Okulumuzda ilk hafta etkinlikler ve kısa ders tekrarlarıyla başlayan uzaktan eğitim programı, haftalık 30 oturumu aşan canlı yayın dersleri ile sürmektedir.

Yapılan tüm bilimsel araştırmalar, karşılıklı gerçekleştirilen canlı yayın derslerinin, öğrencinin öğrenme sürecine olan olumlu katkılarını göstermektedir. Bu nedenle, okulumuz, uzaktan eğitimde önceden kaydedilmiş dersler yerine canlı yayın derslerini tercih etmektedir.

Bu sayede öğrencilerimiz, konu anlatımı sırasında soru sorabilmekte ve sorularına anında yanıt alabilmekte, öğretmenlerimiz ise grubun düzeyine uygun olarak ders programının içeriğini ve hızını ayarlayabilmekte, yapılan hataları anında düzeltebilmektedir. Bu uygulama ayrıca, ortak eksiklerin fark edilmesine ve konuya ilişkin ek çalışma planlanabilmesine olanak tanımaktadır.

Öğrencilerimizin derse zamanında katılım sağlaması, dikkatini ve konsantrasyonunu öğretmenine ve derse daha iyi verebiliyor olması uygulamanın diğer avantajlarıdır.

Canlı yayın derslerimiz kaydedilerek öğrencilerimiz ile paylaşmakta, böylece öğrencilerimizin ihtiyaç duymaları halinde dersi tekrar izlemelerine fırsat tanınmaktadır.

Ayrıca, 11. sınıflarımızın canlı yayın soru çözüm saatlerinde TYT ve AYT konu içeriklerine yönelik soru çözümleriyle, üniversite hazırlık sürecimiz de devam ettirilmektedir.

Uzaktan eğitim programımızın tüm paylaşımları tek bir platformdan, Google Classroom uygulaması üzerinden yapılmaktadır. Google Classroom uygulamasıyla, öğrencilerimiz kendine ait bir sanal sınıfta, tüm ders materyallerini, ödev ve etkinliklerini kolayca takip edebilmektedir. Aynı zamanda uygulama internetteki her tür bağlantı, video ya da resmin tek bir tuşla öğrenciyle paylaşılmasına da izin vermektedir.

Öğrencilerimize sanal sınıflarından verilen ödevlerin takibi, öğretmenlerimiz tarafından yapılmakta, öğretmenlerimiz her hafta düzenli olarak öğrencimizin durumu hakkında velilerimizle görüşmektedirler.

Canlı yayın dersleri ve Google Classroom uygulaması ile sürdürdüğümüz uzaktan eğitim sürecine ilişkin öğretmen, öğrenci ve velilerimizden gelen olumlu geribildirimler, öğrencilerimizin bu süreci verimli ve sağlıklı bir şekilde tamamlayacaklarına olan inancımızı güçlendirmektedir.

Nasıl yardımcı olabiliriz?